Prezentacja „Moje Święta Bożego Narodzenia za granicą” w ramach Angielskiego Klubu Dyskusyjnego.

Omówienie prezentacji pt. „Moje Święta Bożego Narodzenia za granicą” wygłoszonej przez naszą Uczennicę w ramach Angielskiego Klubu Dyskusyjnego.

 

Egipt – świętuje 7 stycznia po 43 dniach ścisłego postu. Rodzina, u której spędzałem Święta, położyła na stole tzw. qurban – chlebek (otrzymany podczas nabożeństwa) ozdobiony krzyżem otoczonym 12 kropkami symbolizującymi 12 Apostołów. Po rodzinny posiłku, tzw. fatta, ludzie odwiedzają swoich przyjaciół, a dzieci otrzymują małe podarunki, najczęściej drobne sumy pieniędzy. 

W Etiopii czas ten jest świętowany w podobny sposób, ale zwyczajowo w białych szatach zwanych shamma, głównie w mniejszych miastach. Gdy byłem w Addis Abeba, stolicy Etiopii, nie widziałem wielu mieszkańców tak ubranych.

W Szwecji Boże Narodzenie rozpoczyna się już 13 grudnia, w dzień Świętej Łucji. Od tego dnia wszyscy aktywnie uczestniczą w przygotowaniach do wieczoru wigilijnego (dekoracje, choinka, przygotowywanie tradycyjnych potraw).

Po kolacji domy odwiedza „świąteczny krasnoludek” z prezentami – też dostałam ☺

W Australii jest wtedy szczyt lata, więc Christmas lunch często świętowany jest na plaży czy basenie, dlatego menu jest lekkie. Byłam rozczarowana – ani barszczu, ani pierogów, natomiast mogłam spróbować wielu owoców morza i egzotycznych owoców. Niestety  choinki nie było z powodu upału.

W Anglii ludzie tradycyjnie pięknie dekorują choinki, wysyłają karty z życzeniami, wieszają jemiołę (przynosi szczęście). Najważniejszym dniem jest 25 grudnia i obiad: obowiązkowo pieczony indyk, a na deser tradycyjny pudding (wg rodzinnego, pilnie strzeżonego, przepisu).  Prezenty, prezenty, zabawa, a  o godz.15 wszyscy zwyczajowo włączają telewizory i słuchają 10 minutowego przemówienia królowej Elżbiety II. Też słuchałam. Zadziwiło mnie „My”, „Mój  Mąż i Ja” zamiast po prostu „Ja” ☺

       Celebrate the Wonder and the Joy of the Festive Season, MERRY  CHRISTMAS.

                                      Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

 

Aktualności

DNI OTWARTE

Zapraszamy na PIERWSZE SPOTKANIE REKRUTACYJNE, czyli tzw. DZIEŃ OTWARTY! Odbędzie się 15 lutego 2024 roku o godz. 17.00 (Bobrowiecka 9...

Dyżury wychowawców

Drodzy uczniowie od poniedziałku 5 lutego 2024 roku startują cotygodniowe dyżury wychowawców klas. Wychowawcy będą dyżurowali od godziny 8.25 do...