Tydzień projektowy – wizyta w Sejmie i Senacie

Szkoła Liderów zasiada w Parlamencie RP.
 
 
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak tworzone jest prawo? Jak wygląda dzień pracy Posła RP lub Senatora RP?  Czy próbowaliście napisać własny projekt ustawy?my pierwszego dnia naszego „Tygodnia Projektowego” wcieliliśmy się w role i funkcje najważniejszych osób 
w państwie.
 
Poniedziałek rozpoczęliśmy więc od wizyty w Sejmie i Senacie – łącznie nazywanych parlamentem. Mieliśmy możliwość zasiąść w sali posiedzeń Senatu RP, gdzie na co dzień pracują senatorowie – to już pozwoliło nam wejście w nasze nowe role, które bardzo nam się spodobały. Po zwiedzaniu Senatu i wykładzie o jego historii i znaczeniu, przeszliśmy się długim i znanym każdemu z mediów, korytarzem marszałkowskim w Sejmie. Obserwowaliśmy pracę sejmowych dziennikarzy, mogliśmy również dowiedzieć się więcej 
o pracy Posłów na Sejm RP – wszak po powrocie do szkoły, czekała na nas poselska praca, ale o tym będzie jeszcze później.
 
Punktem finałowym wizyty w Sejmie był wykład o procesie legislacyjnym, który odbył się na galerii sali plenarnej posiedzeń Sejmu – to było dla nas niesamowite przeżycie.
 
Po powrocie do szkoły chcieliśmy zebrane doświadczenia i wiedzę wcielić w życie. Byliśmy więc dalej w naszych rolach posłów i zabraliśmy się za przygotowanie własnego projektu ustawy. Grupa posłów wnioskodawców pochyliła się więc nad treścią projektu. Jak to bywa w Sejmie RP mieliśmy również różne frakcje, które przygotowywały swoje wystąpienia w przedmiocie przygotowywanego projektu. Część była totalnie „przeciw” projektowi, część była totalnie „za” projektem. Byli również posłowie, którzy lawirowali i jak to mawiał klasyk byli „za, a nawet przeciw” Debata w naszych Sejmie Szkoły Liderów miała emocjonujący przebieg. Ostatecznie jednak podczas głosowania posłowie Szkoły Liderów zdecydowali o odrzuceniu projektu ustawy w brzmieniu zaproponowanym przez posłów wnioskodawców w pierwszym czytaniu – oczywiście przy dużym niezadowoleniu posłów wnioskodawców.
 
Trzeba wspomnieć, że na sali oprócz posłów, Marszałków – którymi byli nauczyciele – obecni byli również uczniowie, którzy wcielili się w rolę dziennikarzy. To my napisaliśmy ten tekst 
i zrobiliśmy zdjęcia.
 
Już nie możemy się doczekać kolejnych takich lekcji – było super.
Zdjęcie z tego wydarzenia można obejrzeć na szkolnym Facebooku 🙂

Aktualności

DNI OTWARTE

Zapraszamy na PIERWSZE SPOTKANIE REKRUTACYJNE, czyli tzw. DZIEŃ OTWARTY! Odbędzie się 15 lutego 2024 roku o godz. 17.00 (Bobrowiecka 9...

Dyżury wychowawców

Drodzy uczniowie od poniedziałku 5 lutego 2024 roku startują cotygodniowe dyżury wychowawców klas. Wychowawcy będą dyżurowali od godziny 8.25 do...