Wycieczka do Muzeum Józefa Piłsudskiego

Listopad to dla nas Polaków miesiąc szczególny, bowiem to właśnie 11 dnia tego miesiąca, świętujemy corocznie od 104 lat – rocznicę odzyskania Niepodległości. Ten miesiąc w sposób szczególny skłania więc nas do refleksji nad bohaterami tamtych dni, bez których nie mielibyśmy czego świętować. 

 

Już 30 listopada udamy się z wycieczką do Muzeum Józefa Piłsudskiego, którego siedziba znajduje się w Sulejówku. Podczas zwiedzania muzeum, przewodnicy opowiedzą nam o losach marszałka, jego zasługach, ale i zapewne o kontrowersjach wobec jego osoby. Tak to już zwykle bywa, że wielkie postaci nigdy nie są przez historię oceniane zero – jedynkowo i zwykle budzą skrajne emocje, zarówno za życia, jak i po śmierci. Dzięki temu nauka historii jest tak pasjonująca, a o historii można rozmawiać godzinami. 

 

Osoby chcące udać się na wycieczkę prosimy o wpłatę 50 złotych – do piątku 25 listopada 2022 roku. Ilość miejsc ograniczona. Wpłaty można dokonywać w gabinecie dyrekcji – prosimy o odliczone pieniądze – wydawanie reszty zawsze boli – wiecie, rozumiecie 😊 

Warto wiedzieć – spotkanie z policją

Warto wiedzieć – spotkanie z policjąProfesor Władysław Bartoszewski powiedział kiedyś „warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto” te słowa są ciągle aktualne i stale pobudzają do myślenia.

 

Co się stanie, kiedy osoba nieletnia postanowi być nieuczciwa, a mówiąc ostrzej postanowi złamać prawo?

Jakie mogą ją spotkać za to konsekwencje prawne?

Jakie procedury postępowania wobec nieletnich obowiązują funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych?

 

– na te i inne pytania odpowiedzą 28 listopada 2022 roku funkcjonariusze policji podczas prelekcji pt. „Odpowiedzialność prawna nieletnich” 

 

Nieznajomość prawa szkodzi – liderzy są świadomi, dlatego stale podnoszą swoje kompetencje merytoryczne. 

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Liderach

Punktualnie o godzinie 11.11 – 10 listopada cała społeczność szkolna zebrała się w holu głównym szkoły, aby wziąć udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości. 

Wszyscy razem odśpiewaliśmy cały hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz wysłuchaliśmy kilku słów okolicznego wystąpienia. Zastanówmy się czy raz wywalczona niepodległość jest dana narodowi raz na zawsze? Co dziś możemy wspólnie uczynić, aby wzmocnić znaczenie naszej ukochanej ojczyzny na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do poprawy jej bezpieczeństwa? Czy dobrze wykształcone i świadome społeczeństwo obywatelskie jest gwarantem niepodległości i trwania jedności państwa – m.in. te oto pytania zadał uczniom i nauczycielom w swoim wystąpieniu Rafał Kus – zastępca dyrektora szkoły.

Po spotkaniu, uczniowie na lekcjach wspólnie z nauczycielami starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, co dziś oznacza być obywatelem i patriotą XXI wieku w Polsce?

 

Świętujemy Dzień Niepodległości

Liceum Ogólnokształcące „Szkoła Liderów” bierze udział w akcji „Niepodległa do hymnu”! 10 listopada o godzinie 11.11 włączamy się we wspólne świętowanie. 

Pokażemy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego! 

Uczniowie „Szkoły Liderów” wiedzą, że o wolną i niepodległą ojczyznę starać się musimy każdego dnia, że wolność odzyskana 104 lata temu, nie jest dana nam raz na zawsze. Każdy
z nas swoją codzienną pracą i życiem w duchu postaw prospołecznych i proobywatelskich buduję swoją własną niepodległość których suma składa się na niepodległość narodową.
W dniu 10 listopada 2022 roku będziemy się w gronie społeczności szkolnej zastanawiać
i rozważać zagadnienie współczesnego patriotyzmu, co dziś w 2022 roku oznacza być Obywatelem i Patriotą?

Kolejnym punktem świętowania Dnia Niepodległości, jest zaplanowana dla chętnych uczniów wycieczka szkolna do Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

 

 

MAZUREK DĄBROWSKIEGO

Jeszcze Polska nie zginęła, 

Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła, 

Szablą odbierzemy. 

Marsz, marsz Dąbrowski, 

Z ziemi włoskiej do Polski, 

Za twoim przewodem 

Złączym się z narodem. 

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, 

Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz Dąbrowski… 

Jak Czarniecki do Poznania 

Po szwedzkim zaborze, 

Dla ojczyzny ratowania 

Wrócim się przez morze. 

Marsz, marsz Dąbrowski… 

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany — 

„Słuchaj jeno, pono nasi, 

Biją w tarabany”. 

Marsz, marsz Dąbrowski… 

Akcja Integracja – Sandomierz

Integracyjny wyjazd do Sandomierza za nami. Czujemy się zintegrowani i gotowi do podejmowania nowych wyzwań, na nowej ścieżce edukacji licealnej – mówili uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego „Szkoła Liderów”.
 
26 października dopisywało nam wszystko, a przede wszystkim nastroje i pogoda – a to w wyjazdach jest niezwykle istotne. To był nasz dzień!😊  Sandomierz przywitał nas pięknym słońcem☀️więc nasze podróżowanie i integracja zyskała dodatkowo na wartości. 
 
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przemarszu przez wąwóz królowej Jadwigi, który uznany jest za pomnik przyrody i podlega ochronie. Przejście przez wąwóz stanowiło nie lada wyczyn – dzień wcześniej bowiem nad Sandomierzem przechodziły obwite opady deszczu💦, więc liście🍂w wąwozie były jeszcze „lekko mokre”. Udało się nam jednak to zadanie wykonać, nikt nie zaliczył spektakularnego upadku, a niektórzy śmiali się nawet, że wycieczkę zaczynamy od runmageddonu💪
 
Po wyjściu z wąwozu i przejściu przez miasto w towarzystwie Pani przewodnik, która w niezwykle interesujący sposób opowiadała nam o historii Sandomierza, po przejściu przez ucho igielne – udaliśmy się pod ziemię. Tak, tak zwiedzaliśmy podziemną trasę turystyczną – która zbudowana jest z połączenia dawnych piwnic i składów znajdujących się w Sandomierzu. Zejście pod ziemię dla niektórych okazało się sporym wyzwaniem, bowiem całą trasę pokonywaliśmy na własnych nogach – podziemia Sandomierskie nie są wyposażone w windy – czym niektórzy uczniowie okazali się szczerze zadziwieni. 🙃
 
Po wyczerpującym zwiedzaniu i wzbogaceniu siebie o całkiem pokaźną dawkę wiedzy, przyszedł czas na zaspokojenie doskwierającego wszystkim głodu. Ognisko🔥, stanowiło więc genialną okazję nie tylko do pieczenia kiełbas i chleba🥖, ale również do rozmów o Sandomierzu, szkole i życiu👩‍👩‍👧. Ten czas przeznaczony na rozmowę upłynął nam w mgnieniu oka i konieczny był powrót do domu🏡.
 
Czekamy na kolejne podróże małe i duże. 🤗
DCIM100MEDIADJI_0041.JPG
DCIM100MEDIADJI_0043.JPG