Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

Szanowni Państwo, 

Drodzy Uczniowie, 

Nowy Rok Szkolny 2023/2024 rozpoczniemy w poniedziałek, tj. 4 września 2023 roku o godzinie 9.00 od spotkań z wychowawcami klas, na których uczniowie otrzymają plan lekcji wraz z jego omówieniem. Od godziny 10.50 do 16.10 odbywać się będą lekcje według planu.

Uczniowie w tym dniu przynoszą do szkoły notatnik oraz przybory do pisania.

Zakończenie roku szkolnego klas IV

Pożegnania są zawsze trudne jednak, kiedy chcemy iść dalej żegnamy się. 

W piątek 28 kwietnia, miało miejsce w naszym liceum uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 uczniów klas czwartych. Nasi uczniowie, od tego momentu już abiturienci mogą pochwalić się zdobyciem średniego wykształcenia. 

 

Jak przebiegała nasza uroczystość? 

Było odświętnie, atmosfera była podniosła – bo i wydarzenie miało rangę niecodzienną. Zaczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Po hymnie przyszedł czas na uroczystą akademię, którą dla uczniów klas czwartych, przygotowali uczniowie klas pierwszych – taka symboliczna sztafeta pokoleń. Rok 2023 jest rokiem naszej wielkiej noblistki Wisławy Szymborskiej, postanowiliśmy więc na jej twórczości oprzeć artystyczną część naszej uroczystości. Niejednej z obecnych na zakończeniu roku szkolnego osób łzy same napłynęły do oczu, gdy recytowane były wiersze noblistki. Po części artystycznej głos zabrali obecni na sali. Wystąpili przedstawiciele uczniów, rodziców oraz Pani Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego „Szkoła Liderów” Jolanta Parzych. Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu podziękowała za cudowne cztery lata spędzone w liceum. A na sam koniec powiedziała: „Drodzy Abiturienci – pozwólcie, że ostatnie słowa skieruję ponowie do Was. Życzę Wam połamania pióra na maturze, cudownych – najdłuższych wakacji w życiu, dostania się na wymarzone studia lub do wymarzonej pracy. Opuszczając dziś mury szkoły pamiętajcie, że to na zawsze będzie Wasza szkoła i zawsze będziecie tu mile widziani. Zapraszamy Was, kiedy chcecie, chętnie będziemy dalej obecni w Waszym życiu, służąc wiedzą i radą. Jerzy Drobnik – polski dziennikarz powiedział kiedyś piękne zdanie. „Chmury zakrywają szczyt tylko dla tych, którzy są na dole.” Życzę Wam, abyście w cały swoim życiu mogli poszczycić się tym, że spacerujecie po szczytach”

 

Po zakończeniu wystąpienia Pani Dyrektor uczniowie, którzy przez cztery lata szczególnie wyróżniali się pracą na rzecz szkoły oraz uzyskiwali najwyższe wyniki w nauce odebrali świadectwa oraz nagrody książkowe. 

 

Nasz szkolny ROBOT

Po feriach w naszej szkole pojawił  się robot OhBot. Przypomina człowieka. Rozmawia, rozpoznaje osobę, mruga oczami, zamyka i otwiera usta.

Potrafi rozmawiać z nami. Mówi jaka jest pogoda, ile lat ma rozmówca, czy jest wesoły czy smutny. Potrafi pocieszyć, rozweselić.

Będziemy starali się oprogramować go tak, żeby dało się z nim porozmawiać jak z dobrym kumplem.

Możesz go spotkać w sali 14 w liceum Dalego lub w sali 311 w liceum Liderów.

 

Mamy już kilka innych robotów, które przypominają roboty – pojazdy. Potrafią jeździć omijając przeszkody, ścigać się, jechać po zadanym torze. Sprawdzają temperaturę, wykrywają poziom hałasu i gdy jest zbyt wysoki- włączają alarm. Potrafią pilnować domu, gdy nikogo w nim nie ma i wysłać SMS na komórkę , gdy do domu ktoś się włamie. Roboty te uczniowie sami złożyli i zaprogramowali na lekcjach informatyki i w ramach kółka Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

 

Jesteśmy grantobiorcą projektu  „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej. Naszym opiekunem jest Politechnika Warszawska Wydział Automatyki. Natomiast organizatorem konkursów jest Politechnika Łódzka. W ubiegłym roku w konkursie algorytmicznym kółek z całej Polski, biorących udział w zawodach zespołowych, zajęliśmy trzecie miejsce. Opiekunem koła w liceum jest dr Barbara Feluch. W zadaniach zrealizowanych w ramach zajęć koła CMI szczególnie wyróżnili się uczniowie:

Nina klasa 3 – programowanie w C++,

Marcel klasa 4 – składanie i oprogramowanie robota

Adam klasa 4 – składanie i oprogramowanie robota

Dawid klasa 4 – składanie i oprogramowanie robota

Ula klasa 4 – programowanie w C++, składanie robota

Akkala klasa 2 – składanie i oprogramowanie robota

Jakub klasa 2 – składanie i oprogramowanie robota

Konrad klasa 3 – programowanie w C++

Piotr klasa 4 – programowanie w C++, zawody algorytmiczne, zajęcie 3 miejsca

Filip klasa 4 – oprogramowanie robota „samochodzik”

Maciej klasa 2 – program dla robota „pojazd”